Home
Latest News
Roll of Honour
Member Teams
AGM minutes
League Rules
Origins...as I recall
Join
Contact
Committee
Fixtures 2016-17 Div 1
Fixtures 2016-17 Div 2
2016-17 weeks & run-in
Results/Tables
Individuals 2016-17
Knockout Cup 2016-17
Plate Knockout 2016-17
Handicap Cup 2016-17
Links
League Records
Other Stuff
On the box
Feedback
Forum
Gone, not forgotten
Downloads
FTQL Archive

Roll of Honour

The Five Towns Quiz League Roll of Honour

What they won, who they beat and when they did it.

     

Division One Championship

Season

Champions

Runners-up

1991/92

Junction

Hightown Hotel

1992/93

Station Hotel

Junction

1993/94

Station Hotel

Junction

1994/95

Station Hotel

Cartners Arms

1995/96

Garden House A

Station Hotel

1996/97

New Junction

Station Hotel

1997/98

Weavers Green

Station Hotel

1998/99

Weavers Green

Smawthorne Lane WMC

1999/00

Hope & Anchor

New Junction

2000/01

Lee Brigands

Squash Club Kings

2001/02

Lee Brigands

Darrington Hotel Kings

2002/03

Lee Brigands

Darrington Hotel Kings

2003/04

Lee Brigands

Top House Officials

2004/05

Black Bull

Windward Brigands

2005/06

Mill House

Top House Officials

2006/07

Parksiders

Lee Brigands

2007/08

Wanderers

Flanagan's

2008/09

Wanderers

Flanagan's

2009/10

Wanderers

Flanagan’s

2010/11

Top House

Wanderers

2011/12

Top House

Wanderers

2012/13

Wanderers

Top House

2013/14

Wanderers

Top House

2014/15

Flanagan's Masons

Wanderers

2015/16

Wanderers

Flanagan's Army

2016/17

Wanderers

Flanagan's Army

     

Division Two Championship

Season

Champions

Runners-up

1991/92

Golden Lion

Station Hotel

1992/93

Crimea Tavern C

Greyhound Inn A

1993/94

Garden House

Bowling Club

1994/95

Redhill Hotel

Greyhound Inn

1995/96

Weavers Green

Sun Inn

1996/97

Featherstone Hotel

Wright Place

1997/98

Garden House A

Bowling Club

1998/99

Counting House

Castleford Anglers WMC

1999/00

Lee Brigg Hotel

Rustic Arms

2000/01

Castleford Anglers WMC

McGinty's Nomads

2001/02

Featherstone Phoenix

McGinty's Lions

2002/03

Bowling Club

Scotty's Dudes

2003/04

Windward Brigands

Spread Eagle

2004/05

Hope & Anchor

Plough Inn

2005/06

Featherstone Hotel Phoenix

Flanagan's Dudes

2006/07

Flanagan's Dudes

Grove Lea

2007/08

Gaping Goose

Beastfair Gladiators

2008/09

RAFA Vulcan Club

Three Horsedudes

2009/10

White Lion

Beastfair Gladiators

2010/11

The Upton Army

Plough Inn

2011/12

Railwaymen

Featherstone Hotel Phoenix

2012/13

Flanagan's New Dudes

Beastfair Gladiators

2013/14

Rockin' Gladiators

G-Fivers

2014/15

Featherstone Hotel Phoenix

G-Fivers

2015/16

Last Orders

Crofton WMC

2016/17

Crofton WMC

Golden Lion Dudes

     

Knockout Cup

Season

Winners

Runners-up

1991/92

Golden Lion

Junction

1992/93

Cartners Arms

Station Hotel

1993/94

Station Hotel

Ferry Boat Inn

1994/95

Cartners Arms

Tap & Spile

1995/96

Station Hotel

Cartners Arms

1996/97

New Junction

Weavers Green

1997/98

New Junction

Station Hotel

1998/99

Weavers Green

Counting House

1999/00

McGinty's Lions

Counting House

2000/01

Lee Brigands

Golden Lion Dudes

2001/02

Darrington Hotel Kings

Lee Brigands

2002/03

Lee Brigands

New Junction

2003/04

Lee Brigands

Top House Officials

2004/05

Black Bull

Top House Officials

2005/06

Mill House

Top House Officials

2006/07

Parksiders

Lee Brigands

2007/08

Wanderers

Olde Church Taverners

2008/09

Wanderers

Flanagan's

2009/10

Wanderers

Crofton WMC

2010/11

Wanderers

Top House

2011/12

Top House

Crofton WMC

2012/13

Wanderers

Flanagan's New Dudes

2013/14

Top House

Wanderers

2014/15

Wanderers

Railwaymen

2015/16

Flanagan's Army

Crofton WMC

2016/17

Wanderers

Flanagan's Army

     

Plate Knockout

Season

Winners

Runners-up

1996/97

Garden House A

Robin Hood Inn

1997/98

Featherstone Hotel

Hightown Hotel

1998/99

Hope & Anchor

Rustic Arms B

1999/00

Hope & Anchor

Castleford Anglers WMC

2000/01

McGinty's Lions

Rustic Arms

2001/02

Golden Lion Gems

New Junction

2002/03

Hope & Anchor

Rustic Arms

2003/04

Bowling Club

New Junction

2004/05

Lee Brigands

New Junction

2005/06

Grove Lea

Rustic Nomads

2006/07

Grove Lea

Mexborough Arms

2007/08

Railwaymen

Gaping Goose

2008/09

Plough Inn

Featherstone Hotel Phoenix

2009/10

Railwaymen 

White Lion 

2010/11

Crofton WMC

Railwaymen

2011/12

RAFA Vulcan Club

Olde Church Taverners

2012/13

Top House

Plough Inn

2013/14

Rockin' Gladiators

Olde Taverners

2014/15

Featherstone Hotel Phoenix

Golden Lion Dudes

2015/16

Olde Taverners

G-Fivers

2016/17

RAFA Vulcan Club

Crofton WMC

     

Handicap Cup

Season

Winners

Runners-up

1997/98

Weavers Green

New Junction

1998/99

Featherstone Hotel B

New Junction

1999/00

Top House Nomads

McGinty's Lions

2000/01

Royal Oak

Pontefract Bowling Club

2001/02

McGinty's Nomads

Bowling Club

2002/03

New Junction

Plough Inn

2003/04

Flanagan's Dudes

Bowling Club

2004/05

Kippax ES&SC

Bowling Club

2005/06

Golden Lion Gems

Lord of the Manor

2006/07

Lee Brigands

Grove Gladiators

2007/08

Flanagan's

Olde Church Taverners

2008/09

Beastfair Gladiators

Gaping Goose

2009/10

Gaping Goose

Railwaymen

2010/11

Featherstone Hotel Phoenix

Flanagan's New Dudes

2011/12

Off-the-Rails

Flanagan's New Dudes

2012/13

G-Fivers

RAFA Vulcan Club

2013/14

Plough Inn

RAFA Vulcan Club

2014/15

Railwaymen

Rockin' Gladiators

2015/16

Featherstone Hotel Phoenix

RAFA Vulcan Club

2016/17

Kippax Ex-Service Club

Little 'Un

     

Individual Top Average Competition / Division One

Season

Division One

Division Two

1991/92

Alan Robinson (Hightown Hotel)

Harry Sledmore (Station Hotel)

1992/93

David Wright (Smawthorne Hotel)

Alan Robinson (Crimea Tavern C)

1993/94

Tony James (Cartners Arms)

Mick Cass (Garden House)

1994/95

Tony Dickinson (Hightown Hotel)

Brenda Clayforth (Redhill Hotel)

1995/96

David Woodward (Station Hotel)

David Smith (Sun Inn)

1996/97

Michael Davenport (New Junction)

Peter Askins (Featherstone Hotel)

1997/98

Paul Clayton (Weavers Green)

Mick Cass (Garden House A)

1998/99

Mick Cass (Garden House A)

Chris Best (Rustic Arms A)

1999/00

David Smith (Sun Inn)

Steve Stenson (Lee Brigands)

2000/01

Mick Cass (New Junction)

Sue Nicholls (Featherstone Phoenix)

2001/02

David Smith (Fox Inn)

David Woodward (Castleford Anglers WMC)

2002/03

Andrew Lyman (New Junction)

Chris Cobb (Bowling Club)

2003/04

Steve Stenson (Lee Brigands)

Don Gibson (Plough Inn)

2004/05

Steve Stenson (Lee Brigands)

Don Gibson (Plough Inn)

2005/06

Lee Warburton (Mill House)

Jane Leake (Mighty Chucks)

2006/07

Tony Dickinson (Lee Brigands)

Steve Clarke (Golden Lion Gems)

2007/08

Lee Warburton (Wanderers)

Alan Tomlinson/Gary Bond (both Gaping Goose)

2008/09

John Howarth (Crofton WMC)

Chris Cobb (RAFA Vulcan Club)

2009/10

Barry Simmons (Wanderers)

Brian McGuinness (Beastfair Gladiators)

2010/11

Mary Clifford (Beastfair Gladiators)

Syd Tebbett (The Upton Army)

2011/12

Andrew Lyman (Top House)

Mick Gill (Railwaymen)

2012/13

Peter Askins (Top House)

John Seeley (Flanagan's New Dudes)

2013/14

Barry Simmons (Wanderers)

David Wright (G-Fivers)

2014/15

Diane Hallagan (Wanderers)

Steve Clarke (G-Fivers)/Ted Winter (Featherstone Phoenix)

2015/16

Ian Dalziel (Wanderers)

Stuart Topps (Last Orders)

2016/17

Barry Simmons (Wanderers)

Steve Clarke (G-Fivers)

     

David Marsh Charity Shield

Season

Winners

Runners-up

1992

Junction

Golden Lion

1993

Station Hotel

Cartners Arms

1994

FTQL Select Team

Station Hotel

1995

Station Hotel

Cartners Arms

1996

Station Hotel

Cartners Arms

1997

Weavers Green

FTQL Select Team

1998

New Junction

Weavers Green

1999

Counting House and Weavers Green shared trophy (drawn match)

2000

McGinty's Lions

Hope & Anchor

2001

Lee Brigands

FTQL Select Team

2002

Lee Brigands

Top House Officials

2003

New Junction

Lee Brigands

2004

Black Bull

Lee Brigands

2005

FTQL Select Team

Black Bull

2006

Mill House

Golden Lion Gems

2007

Parksiders

FTQL Select Team

 

Discontinued

 
     

Fifteen/to/One Competition (replaced in 2004 with Pairs Competition).

Season

Winner

Runner/up

1999

Peter Askins (Featherstone Hotel B)

Shaun Flanagan (Smawthorne WMC)

2000

Brenda Clayforth (Golden Lion Gems)

Howard Boardman (unaffiliated)

2001

Peter Askins (McGinty's Nomads)

Edgar Slater (Lee Brigands)

2002

Eddie Griffin (Bowling Club)

Helen Topps (Darrington Hotel Kings)

2003

Don Gibson (Plough Inn)

Andrew Lyman (New Junction)

 

Discontinued 

 
     

Pairs Competition

Season

Winner

 

2004

Barney Brennan (Lee Brigands)/Mick Page (Windward Brigands)

2005

Peter Askins (Rustic Nomads)/Moira Hoskins (Lord of the Manor)

2006

Barry Simmons (Mill House)/David Lyle (Golden Lion Gems)

2007

Diane Hallagan (Parksiders)/Chris Hopson (Mighty Chucks)

2008

Simon Curtis (Flanagan's)/Liz Clapham (Olde Church Taverners)

2009

Lee Warburton (Wanderers)/Terry Moxon (Beastfair Gladiators)

2010

Nick Clapham (Olde Church Taverners)/Diane Hallagan (Wanderers)

2011

Barry Simmons (Wanderers)/Tony Davies (Featherstone Hotel Phoenix)

2012

Diane Hallagan (Wanderers)/Shirley Helm (RAFA Vulcan Club)

2013

Peter Askins (Top House)/Hazel Gillespie (G-Fivers)

2014

Mick Gill (Railwaymen)/Dave Wheatley (Flanagan's Masons)

2015

John Seeley (Flanagan's Masons)/Simon Curtis (Flanagan's Masons)

2016

John Seeley (Flanagan's Army)/Ron Simpson (RAFA Vulcan Club)

2017

Stuart Topps (Last Orders)/Steve Inman (Kippax Ex-Service Club)

     

Shaun Flanagan Memorial Trophy

Year

Winners

2003

Soothill WMC (Batley)

2004

Bully for Us (Black Bull)

2005

Dreadnoughts (Mill House)

2006

Flanagan's Dudes/Parksiders (shared)

2007

Happy Wanderers (Wanderers)

2008

Wanderers

 

Discontinued 

 
     

The Spirit of the Game Award

Year

Winner(s)

2012

Kippax Ex-Service Club

2013

Steve 'the Dude' Scott

2014

The Little 'Un

2015

RAFA Vulcan Club

2016

The Little 'Un

2017

Debby Aspland