Home
Latest News
Roll of Honour
Member Teams
AGM minutes
League Rules
Origins...as I recall
Join
Contact
Committee
Fixtures 2018-19 Div 1
Fixtures 2018-19 Div 2
2018-19 weeks & run-in
Results/Tables
Individuals 2018-19
Knockout Cup 2018-19
Plate Knockout 2018-19
Handicap Cup 2018-19
Links
League Records
Other Stuff
On the box
Feedback
Forum
Gone but not forgotten
Downloads
FTQL Archive

Individual Competition 2017-18 Division Two

Individual Table 2017-18. Qualification is 5 of first 9 matches played by team and half of remainder.

 

 

 

 

 

 

Five Towns Quiz League Division Two - Final Table

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

Team

Pld

Pts

Avrge

1

Neil Aspland

Railwaymen

18

70

3.889

2

Dave Bill

Golden Lion Dudes

13

40

3.077

 

Keith King

Railwaymen

13

40

3.077

4

Dave Woodward

Golden Lion Dudes

17

48

2.824

5

David Wright

G-Fivers

15

42

2.800

6

Ebb Saxton

Golden Lion Dudes

18

50

2.778

7

Norman Carr

Rockin' Gladiators

18

46

2.556

8

Steve Scott

Golden Lion Dudes

15

38

2.533

9

Steve Clarke

G-Fivers

16

38

2.375

10

Julia Marshall

Kippax ESC

13

30

2.308

11

Debby Aspland

Leading Ladies

15

34

2.267

 

David Milner

Rockin' Gladiators

15

34

2.267

13

Mary Clifford

Rockin' Gladiators

16

34

2.125

14

Carol Connolly

Leading Ladies

14

28

2.000

15

Steve Inman

Kippax ESC

13

26

2.000

16

Dave Oldfield

Kippax ESC

14

26

1.857

17

Steve Benn

The Little 'Un

17

30

1.765

18

Benny Ward

Kippax ESC

15

26

1.733

19

Jimmy Somerville

Rockin' Gladiators

11

18

1.636

20

Linda Davis

The Little 'Un

15

24

1.600

21

Chris Mitchell

Railwaymen

18

28

1.556

22

Gayna Gillespie

G-Fivers

11

16

1.455

23

Dave Hunton

Kippax ESC

13

18

1.385

24

Danny Mulhern

The Little 'Un

14

18

1.286

25

Geoff Swain

Rockin' Gladiators

11

14

1.273

26

Luke Easton

The Little 'Un

15

18

1.200

27

Denise Miles

Leading Ladies

13

14

1.077

28

Helen Allen

Leading Ladies

15

14

0.933

29

Kathryn Connolly

Leading Ladies

12

4

0.333

Division Two non-qualifiers 2017-18 (not played enough games)

Name

Team

Pld

Pts

Avrge

Mark Labbett

Golden Lion Dudes

1

4

4.000

Denis Aspland

Railwaymen

5

16

3.200

Don Gibson

G-Fivers

11

34

3.091

Ray Kendrew

Golden Lion Dudes

8

22

2.750

David Leigh

Railwaymen

6

16

2.667

Edward Clarke Green

G-Fivers

8

16

2.000

Ian Parsons

The Little 'Un

3

6

2.000

Win Clarke

G-Fivers

1

2

2.000

Sue Gibson

G-Fivers

5

8

1.600

Janet Benn

The Little 'Un

4

6

1.500

Eileen Aspland

Leading Ladies

3

4

1.333

Isabelle Leigh

Railwaymen

9

10

1.111

Rebecca Leigh

Railwaymen

2

2

1.000

Chris Cobb

Railwaymen

1

0

0.000

Mary Hepworth

Rockin' Gladiators

1

0

0.000